GFWC-MFWC Standing Committees

Constitution and Bylaws Committee

  • Chair, Tommye Rosenbaum, Walnut Grove, MS
  • Member, Tami Harris, Picayune, MS
  • Member, Belinda Peacher, Florence, MS
  • Ex-officio, Tinker Forrester, President, Ackerman, MS
  • Ex-officio, Parliamentarian Judy T. Martin, Raleigh, MS

Finance Committee

  • Finance, Chair, Tammie M. McCoy, Pontotoc, MS
  • President, Tinker Forrester, Ackerman, MS
  • President-elect, Becky C. Wright, Banner, MS
  • Vice President, Sherri Reid, Petal, MS
  • Recording Secretary, Theresa Buntyn, Decatur, MS
  • Treasurer, Diane Rouse, Florence, MS
  • Parliamentarian, Judy T. Martin, Raleigh, MS

Hebron Memorial Scholarship Committee

  • Chair, Lyn Blaylock, Eupora, MS
  • Member, Mary E. Holloway, Merigold, MS
  • Member, Carolyn C. Huey, Decatur, MS
  • Ex-officio, Tinker Forrester, President, Ackerman, MS
  • Ex-officio,Penny Barr, Education CSP Chairman

Long Range Planning Committee

  • Chair, Celia C. Fisher, Okolona, MS
  • District I President, Jana Jarrell, Gulfport, MS
  • District II President, Susan Shurden, Mathison, MS
  • District III President, Frances Brown, Bruce, MS
  • District IV President, Deana Pittman, Sardis, MS
  • District V President, Lisa A. Harris, Raleigh, MS

M. Collie Covington Trustees

  • President, Tinker Forrester, Ackerman, MS
  • President-elect, Becky C. Wright, Banner, MS
  • Vice President, Sherri Reid, Petal, MS
  • Recording Secretary, Theresa Buntyn, Decatur, MS
  • Treasurer, Diane Rouse, Florence, MS

 

 

 

Membership Committee

  • President-elect, Sheila "Tinker" Forrester, Ackerman, MS
  • District I, Jana Jarrell, Gulfport, MS
  • District II, Susan Shurden, Mathiston, MS
  • District III, Faith West, Prairie, MS
  • District IV, Deana Pittman, Batesville, MS
  • District V, Lisa A. Harris, Raleigh, MS

Resolutions and Recommendation Committee

  • Chair, Rowena Drinkwater,Clinton, MS
  • Member, Deana Pittman, Batesville, MS
  • Member, Stacy Cook, Meridian, MS
  • Ex-officio, President & CEO, Darlene Adams, Picayune, MS
  • Ex-officio, President-elect,

State Headquarters Committee

  • Chair, Pam Smith, Florence, MS
  • District I, Libby Everett, Petal, MS
  • District II, Coreen VanDevender, Union, MS
  • District III, Cathy Higgins, Booneville, MS
  • District IV, Glenda Bailey, Batesville, MS
  • District V, Dee Payne, Florence, MS
  • At large, Sandra Hales-Boyd, Florence, MS
  • Ex-officio, Tinker Forrester, President, Ackerman, MS
  • Ex-officio, President-elect, Becky C. Wright, Banner, MS
  • Ex-officio, Vice-President, Sherri Reid, Petal, MS

State Institutions Committee

  • Chair, Jeannie Pittman,Florence, MS
  • Member, Theresa Berryhill, Raleigh, MS
  • Member, Lynn Smith, Pearl, MS
  • Ex-officio, Tinker Forrester, President, Ackerman, MS

Ways & Means Committee

  • Co-Chair, Amy Jacobs, Okolona, MS
  • Co-Chair, Abby May, Okolona, MS
  • Member, Susan Shurden, Mathiston, MS
  • Ex-officio, Tinker Forrester, President, Ackerman, MS
  • Ex-officio, President-elect, Becky C. Wright, Banner, MS
  • Ex-officio, Vice-President, Sherri Reid, Petal, MS

Nominating Committee

  • By election per GFWC-Mississippi Federation of Woman’s Clubs, Inc. Bylaws.  Nominating Committee shall be composed of one member from each District and the State President as a non-voting advisor.  The District shall elect their representative to the Nominating Committee at their District Convention during the uneven years